معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به مقام شامخ شهدای هویزه ادای احترام کرد

1546669511-4eeb75dc-9344-4e9f-a06a-0d5ecc8d2ce5

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز، این مراسم با حضور و همراهی جمعی از اعضای هیات رییسه و مدیران ستادی دانشگاه شهید چمران اهواز، رییس و معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی خوزستان، رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و رییس دانشگاه صنعتی شهدای هویزه برگزار شد.

در این مراسم معنوی که صبح روز جمعه چهاردهم دی‌ماه سال‌جاری و در آستانه سالروز شهادت شهدای هویزه برگزار شد، ضمن حضور بر مزار شهیدان هویزه و گرامی‌داشت یاد و خاطره آنان و قرائت فاتحه، دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی و مهندس محمدهادی عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با حجت‌الاسلام و المسلمین علم‌الهدی، برادر شهید حسین علم‌الهدی دیدار و گفت‌وگو کردند. هم‌چنین حضور در محفل خاطره‌گویی احمد خمینی از هم‌رزمان شهید علم‌الهدی و سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین ماندگاری، از دیگر برنامه‌های زیارت یادمان شهدای هویزه بود.

بنا به این گزارش، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم رونمایی از تمبر یادبود شهید علم‌الهدی و ده جلد کتاب مرتبط با شهدا و نیز تقدیر از خانواده شهیدان هویزه، در سخنانی اظهار داشت: شانزدهم دی ماه روز شهدای دانشجو است؛ روزی که شهید علم‌الهدی به همراه همرزمان خود حماسه‌آفرینی کردند.

دکتر غلامرضا غفاری افزود: حماسه شانزدهم دی‌ماه نشان می‌دهد که دانشگاه و دانشگاهیان از همان روزهای نخست در کنار رزمندگان و در جبهه‌های نبرد حضور داشته‌اند و این حضور تاکنون در تمام عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ادامه دارد و امیدواریم فرهنگ ایثار و شهادت همچنان در فضای و میدان دانشگاه برقرار باشد.

وی گفت: امیدواریم این فرهنگ جهاد و شهادت گسترش یابد و مبنای کنش و عملکرد دانشگاه‌ها قرار گیرد تا راه شهدا با تمام قوا استمرار پیدا کند.

بنا به این گزارش، در حاشیه مراسم بزرگداشت سالروز شهدای هویزه، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار صدا و سیمای مرکز خوزستان اظهار داشت: شانزدهم دی ماه سال ۱۳۵۹ یادآور روزی است که جوانان و دانشجویان عزیز کشور وارد میدان نبرد با دشمن شدند و با ازجان‌گذشتگی، از کشور اسلامی‌مان دفاع کردند.

غلامرضا غفاری افزود: امروز، زمان پاسداشت تلاش‌ها و آرمان‌های آن عزیزان است تا به جوانان نسل جدید بیاموزیم که نسل قبلی دانشجویان با چه نگاه و تلاشی آرمان انقلاب را دنبال و حفظ کردند.

وی با تاکید بر اینکه زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهیدان شهدای هویزه وظیفه امروز ماست، خاطرنشان کرد: هر ساله در دی ماه دانشگاهیان از سراسر کشور به زیارت یادمان شهدای هویزه می آیند تا تفکر و اندیشه شهدا استمرار یابد و جوانان امروز نیز باید اخلاق‌مداری و گذشت شهدا را سرلوحه زندگی خود قرار دهند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به شیوه‌های مختلف حفظ و ترویج فرهنگ شهادت اشاره کرد و گفت: مجموعه فعالیت‌های فرهنگی تشکل های دانشجویی، برنامه‌های مختلف معاونت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و جشنواره‌های مرتبط با دفاع مقدس که در سطوح دانشگاهی، منطقه‌ای و ملی در دانشگاه های کشور برگزار می‌شوند، همگی با هدف حفظ فرهنگ شهادت است.

بنا به این گزارش، در آیین بزرگداشت شهدای هویزه که در یادمان این شهیدان در هویزه برگزار شد، مهندس محمدهادی عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در گفت‌وگو با خبرنگار صدا و سیمای مرکز خوزستان بیان کرد: امروز بیش از همیشه به اشاعه فرهنگ شهید و شهادت نیاز داریم.

وی به برگزاری کنگره ملی شهدای دانشجو اشاره کرد و گفت: در این کنگره که با مشارکت تمام دانشگاه‌های کشور برگزار شد، از خانواده‌های شهدا از سراسر کشور دعوت به عمل آمد و تجلیل شدند.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: این کنگره دوسالانه است و ان‌شاءا... امسال برای سومین دوره متوالی آن را برگزار خواهیم کرد.

محمدهادی عسکری در بخش دیگری از گفت‌وگوی خبری خود با بیان اینکه شهدا همچون ستارگان درخشانی هستند که مسیر را به ما نشان می‌دهند، به اهداف متعالی شهیدان اشاره کرد و گفت: شهدا اهداف اسلامی و ملی را ملاک عمل خود قرار داده و تمام داشته‌های خود را در طبق اخلاص گذاشتند تا راه را برای ما هموار کنند و اکنون وظیفه ما پاسداشت این امنیت و اهداف متعالی آنان است. سمانه کیامنش / ‏‬ دانشگاه شهید چمران اهواز